Léčba ženské sterility - RehaTime

...čas na rehabilitaci
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Léčba ženské sterility

Rehabilitační techniky
 
Léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou Ludmily Mojžíšové
 
Tato technika je prvotně zaměřená pro pacientky, které nemůžou otěhotnět,
i když po gynekologickém vyšetření jsou v pořádku a jejich partner je také zcela zdravý. Jedná se o ženy, u kterých nacházíme funkční problém. Funkční problém nejčastěji pramení z chybného držení těla a nadměrného stresu. Špatné držení těla jde paralelně s tzv. blokádami (distenzemi) žeber, bederní páteře, sakroiliakálních kloubů (známe jako ,,SI blokády“) a také se zvýšeným a sníženým napětím různých svalů na těle. Zásadní problém nacházíme v oblasti kostrče, na kterou se upíná svalovina pánevního dna, která bývá velmi často ve spazmu (zvýšené napětí) buď na jedné straně nebo na obou, na základě toho může být kostrč v neideálním postavení.

Takovou situaci je dobré si představit na příkladu opravy domu, dům nemůže dobře stát, pokud nemá v pořádku základy, jedná se o paralelu k páteři, kostrč je nejnižší část páteře, pokud tady je vychýlená k jedné straně, tak také zbytek páteře nebude v optimálním nastavení, nacházíme skoliotické zakřivení a blokády páteře.

To má za následek neoptimální inervaci a prokrvení pohlavních orgánů (obzvláště děloha, vejcovody a pochva), které potom nemůžou být zcela funkční.

Na základě vstupního vyšetření usuzuji, zda se dá váš problém řešit pomocí této metody.
 
Léčba standartně trvá 6 měsíců. Její nejpodstatnější částí je mobilizace kostrče (tzv. per rectum – mobilizace přes konečník) po aplikaci infralampy, dále mobilizace bederní páteře, SI skloubení a žeber. Pacientkám jsou indikovány cviky na doma, které si musí cvičit každý den dvakrát.
Metoda Mojžíšové se jako jediná věnuje právě uvolnění svalů pánevního dna, v důsledku čehož dochází i k uvolnění napětí pohlavních orgánů.

V současnosti se k zásadním poznatkům paní Mojžíšové v této problematice ještě zdůrazňuje nutnost aktivace lokálních stabilizátorů trupu při různých denních aktivitách.
 
Metoda Mojžíšové je výjimečná i v tom, že se dá provádět v době těhotenství – od 4. měsíce až téměř do porodu. Nabízí totiž mobilizaci blokád žeber a tzv. esíček, ke kterým v průběhu těhotenství dochází poměrně často, a rostoucí bříško při tom není překážkou. Stejně tak pánevní dno se může v době těhotenství stále uvolňovat a to z důvodu toho, aby se usnadnil (a urychlil) přirozený porod. Uvolněné svaly pánevního dna totiž prokazatelně zkracují první dobu porodní u prvorodiček, kdy se otevírají porodní cesty, až na polovinu běžného času.
 
V praxi se velmi osvědčilo, když žena v průběhu těhotenství dochází na pravidelné konzultace s fyzioterapeutem, který s metodou Mojžíšové pracuje a může ji velmi pomoci od bolestí, které ji obzvláště doprovázejí v 2. a 3. trimenonu. Dále budoucí maminku seznamuji s cviky, které si může cvičit v době těhotenství, zejména s cílem prevence bolesti zad, zácpy, plochonoží, otoků a křečí dolních končetin atd. A v opačném měřítku, jakým cvikům by se žena měla vyhnout a které zóny z reflexní terapie jsou v těhotenství velmi nebezpečné. Dále poskytuji rady o důležitých faktech týkajících se postury (,,tělesný stav“) po porodu se zaměřením na šestinedělí (zejména je zanedbávána péče o jizvu po císařském porodu) a inkontinenci.

 
 
Mobilizační manévry této techniky se dále hojně využívají i u následujících diagnóz:
 
  • skolióza / skoliotické držení těla
  • neurologické diagnózy (hernie disku = výhřezy plotének)
  • gynekologické diagnózy (úprava pravidelnosti menstruačního cyklu, snížení až vymizení bolesti při samotné menstruaci, zlepšení prožitkběhem pohlavního styku,
  • odstranění bolesti při pohlavním styku, opakované spontánní potraty, patologický nález spermiogramu, nedostatečný vývin dělohy u mladých děvčat)
  • některé druhy retence a inkontinence moči
  • funkční bolesti zad
  • zmírnění bolestí pří strukturálních změnách skeletu (Běchtěrova choroba, Schermanova choroba, artrotické výrustky atd.)
  • bolesti kostrče (zejména nemožnost usedět z důvodu bolesti)
  • některé druhy obstipace (zácpa)
  • poruchy spánku
  • migrény
  • pomocná terapie u IVF
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Email: rehabilitacebrumovbylnice@gmail.com
© rocak.cz 2017
tel.: +420 731 610 899
Provozovna rehabilitace: Hokejová akademie, Družba 1180, Brumov – Bylnice 763 31
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky